O Parafii

Parafia św. Onufrego w Staroźrebach wchodzi w skład diecezji płockiej, należy do dekantu bielskiego a jej historia siega XIV wieku. Właścicielem Staroźreb był w 1398 r. Stanisław Grad ze Szreńska. Z jego fundacji wybudowano świątynię. Parafię erygował prawdopodobnie ok. 1402 r. bp Jakub z Korzkwi. Drugi kościół, drewniany, został wzniesiony w 1547 r. przez Wojciecha Staroźrebskiego, biskupa chełmskiego i przemyskiego. Po jego zniszczeniu, kolejny kościół został wystawiony w 1784 r. przez Onufrego Bromirskiego, starostę płockiego i płońskiego wraz z proboszczem ks. Jakubem Lissowskim.

W latach 30-tych XIX wieku kościół znajdował się w złym stanie, dlatego w latach 1855-1858 wybudowano nowy, murowany, staraniem Anieli z Porczyńskich Bromirskiej, oraz plebanię według projektu Józefa Górskiego. Świątynię konsekrował w 1888 r. bp Henryk Kossowski. Była ona restaurowana w latach 1915-1916, odnawiana w 1924 r. oraz po II wojnie światowej i służy parafii do dzisiaj jako kościół pod wezwaniem Aniołów Stróżów.

Obecnym proboszczem parafii od czerwca 2009 jest ks. mgr Bogusław Sabat - Dziekan dekanatu bielskiego oraz Dekanalny Duszpasterz Trzeźwości w dekanacie bielskim. Natomiast wikariuszem od roku 2011 jest ks. mgr Bartosz Szostak - Dekanalny Duszpasterz Młodzieży w dekanacie bielskim.

Kancelaria parafialna posiada księgi metrykalne chrztów, ślubów oraz zgonów prowadzone od 1928 r.

Spośród zabytków sztuki sakralnej na uwagę zasługują:

• chrzcielnica z piaskowca z połowy XVII w.,
  • monstrancja z połowy XIX w.,
  • relikwiarz z pierwszej po ł owy XIX w.
  • ołtarz główny z lat 60-tych XIX w.

Parafia św. Onufrego swoim zasięgiem obejmuje następujące ulice: Akacjowa, Pl. Bojowników, Brzozowa, Chabrowa, Chopina, Głowackiego, Jaśminowa, Jodłowa, Klonowa, Kopernika, Kościelna, Kościuszki, Krótka, Lipowa, 11 Listopada, Modrzewiowa, Parkowa, Partyzantów, Płocka, Polna, Północna, Sienkiewicza, Słoneczna, Sosnowa, Sportowa, Strażacka, Szkolna, Targowa, Tęczowa, Trzydziestolecia, Wieczorka, Wiatraczna, Żwirki I Wigury oraz takie miescowości jak: Borowo, Bromierz Nowy, Bromierz Wieś, Bromierzyk Nowy, Bromierzyk Wieś, Grabina, Mieczyno, Opatówiec, Ostrzykówek, Przeciszewo Kolonia, Przeciszewo Wieś, Przedbórz, Sędek, Słomkowo, Staroźreby Hektary, Staroźreby Kolonia, Staroźreby Nowe, Borowice Wyroby, Zdziar Las. Obecna ilość mieszkańców to 3731 osób.

Z parafia pochodzi trzech księży - ks. mgr Dariusz Multon 1993 oraz ks. mgr Roman Murawski 1994 i ks. Adam Warda 2012

Na terenie parafii znajduje sie dom zakonny Sióstr Pasjonistek. Kapelanem w tym domu jest ks. Zdzisław Witkowski

Wersja do druku Generuj PDF